Éppen ezen a napon, kereken 20 évvel ezelőtt, 2004-ben lejtővihar okozott igen nagy pusztítást a Magas-Tátra lábánál. A szokatlanul erős szélvihar szó szerint átsöpört a déli lejtőkön, hatalmas károkat hagyott maga után és örökre megváltoztatva a világ legkisebb magashegységét.
2005. decemberében is még holdbéli volt a táj | Fotó: Nagy Márk (Időkép)
Körülbelül három és fél óra alatt szó szerint eltűntek az erdők, a vihar következtében 12.600 hektárnyi erdő pusztult el,
nagyságrendileg 3 millió fa dőlt ki.
A több órán át tartó viharos szél mindent elsöpört, ami az útjába került, a több ezer kidöntött fa gyufaszálként feküdt a földön.
Alig egy évvel később, 2005. decemberének végén így festett a táj, ugyan hó borította a fák csonkjait, az irtózatos pusztítás végeredménye szépen látszott sajnos:
Fotó: Nagy Márk (Időkép)
Fotó: Nagy Márk (Időkép)
A Magas-Tátra egyik leglátogatottabb hegyén, a 2634 méteres Lomnici-csúcson a legerősebb széllökés elérte a 170 km/órát, az 1754 m tengerszint feletti magasságban található Kő-pataki-tónál a 200 km/órát, míg az erdő felső határánál a 230 km/órát.
Fotó: Nagy Márk (Időkép)
A vihar miatt számos turistaút járhatatlanná vált, a fakitermelés leállítása és az infrastruktúra helyreállítása jelentős költségekkel járt, a tájkép jelentősen megváltozott és a vihar sajnos emberéleteket is követelt.
Szerkesztőségünk 2023. októberében járt a helyszínen, akkor így festett az a térség, ahol korábban pusztított a lejtővihar:
Fotó: Nagy-Kurunczi Rita (Időkép)
Fotó: Nagy-Kurunczi Rita (Időkép)
Fotó: Nagy-Kurunczi Rita (Időkép)
A Tátrában egyébként tavaly októberben is 160-170 km/órás szél tombolt, amely tönkre is tette a hegység, de talán egész Európa legszebb kilátással megáldott illemhelyét:
Borítókép: Nagy Márk (Időkép) fotója 2005. december végéről
Szerző: Nagy-Kurunczi Rita
Megjelent: 5 órája