Egyre több állóvizünk fagy be a napok óta tartó hideg időjárás következtében. De mi a helyzet a korcsolyázhatósággal?
A jégen való tartózkodás és közlekedés legalapvetőbb szabálya, hogy a szabad vizek jegére csak akkor szabad lépni, ha az kellő szilárdságú, nem olvad, illetve nem mozog. A gyakorlati tapasztalatok alapján az állóvizek jege
akkor tekinthető kellő szilárdságúnak, ha vastagsága eléri, vagy meghaladja a 10 centimétert
és egyben acélos, jó minőségű is a szerkezete - derül ki a rendőrség közleményéből.
Tilos továbbá a szabad vizek jegén tartózkodni éjszaka és korlátozott látási viszonyok között, speciális munkavégzésre alkalmatlan járművel, kikötők és veszteglőhelyek területén és folyóvizeken.
Ki adhat engedélyt?
A korcsolyázási lehetőségekről, feltételekről mindig a korcsolyapályát üzemeltető dönt, ez legtöbbször a helyi önkormányzat. A szabályok megszegése miatt a rendőr, a közterület-felügyelő, a halászati őr és a hivatásos katasztrófavédelmi szerv erre felhatalmazott ügyintézője figyelmeztetést alkalmazhat, 5 000-50 000 forintig terjedő helyszíni bírságot szabhat ki, vagy szabálysértési eljárást indíthat, melyben akár 150 000 forintig terjedő pénzbírságot is kiszabhatnak.
Hol lehet rámenni a jégre?
Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője a Hellovidek.hu-nak adott helyzetjelentést, miszerint a Duna jégmentes, a Tisza felső szakaszán tapasztalható helyenként erősödő jégzajlás, illetve a Tisza kisebb mellékfolyóin. A tavakon jelenleg parti jég van, nincs kiadva hivatalos engedély a korcsolyázásra.
A Balaton, a Deseda-tó és a Velencei-tó jege szintén alkalmatlan a sportolásra.
A Sástóról szóló jelentések szerint hét eleje óta saját felelősséggel szabad korcsolyázni:
Mátra - Sástó (Facebook)
A Tisza-tó jege is hízik, ám a hivatalos engedélyt nem adták meg a korcsolyázásra. Ennek ellenére sokan merészkedtek a jégre:
Tisza-tó (MTI)
A Pécsi-tó jégállapota hasonló. A tavon tartózkodás itt sem engedélyezett.
Pécsi-tó (MTI)
Szerző: Szabó Bea
Megjelent: 2020.01.18 11:27